SHBA: Biden zhvillon bisedime me Presidentin kinez Xi Jinping

Presidenti Joe Biden zhvilloi bisedime me Presidentin e Kinës Xi Jinping për dy orë, biseda e tyre e parë që kur Biden mori detyrën.

"Mbrëmë zhvillova një bisedë telefonike për dy orë me presidenting kinez Xi Jinping", deklaroi Biden.

"Ishte një bisedë konstruktive, pasi njihemi dhe kemi kaluar shumë kohë së bashku gjatë viteve kur unë isha zëdhënës president”, shtoi ai.

Biseda mes dy liderëve të dy ekonomive më të mëdha në botë preku një sërë çështjesh në sfondin e tensioneve të përshkallëzuara mes dy vendeve.

“Biden prioritizoi çështjet ekonomike dhe ushtarake dhe përmendi fushat potenciale të bashkëpunimit duke përfshirë ndryshimin e klimës dhe çështjet bërthamore, ndërsa nxiti Kinën për një sërë problemesh në lidhje me përdorimin e teknologjisë, tregtinë dhe të drejtat e njeriut”, theksuan burimet zyrtare.

Etiketim

lajm