Policia arreston tetë persona pasi të famshëmit u goditën nga sulmet e shkëmbimit të SIM

Policia britanike tha të martën se kishte arrestuar tetë persona si pjesë e një hetimi në rrëmbimin e ndërmarrjeve të famshme amerikane të shkëmbyera me SIM.

Agjencia Kombëtare e Krimit e Britanisë (NCA) ka thënë se yjet e sportit, muzikantët dhe familjet e tyre ishin shënjestruar nga mashtrimi në të cilin kriminelët fitojnë akses në telefonët ose llogaritë e viktimave të tyre.

Kjo i lejoi ata të vidhnin para, bitcoin dhe informacione personale, si dhe të hakonin llogaritë e mediave sociale të viktimave të tyre për të postuar përmbajtje dhe mesazhe, tha NCA.

Policia britanike tha se tetë të dyshuar, të moshës midis 18 dhe 26, ishin arrestuar në Angli dhe Skoci.

"Ata po ashtu kanë shkaktuar shumë shqetësime dhe përçarje, ne e dimë se ata vodhën shuma të mëdha nga viktimat e tyre, ose nga llogaritë e tyre bankare ose kuletat e bitcoin." Kanë thënë autoritetet.

 

 

 

Etiketim

lajm