Gruaja e El Chapo, Emma Coronel Aispuro u arrestua në SHBA për shkak të 'trafikimit të drogës'

Gruaja e zotriut meksikan të burgosur të drogës Joaquín "El Chapo" Guzmán është arrestuar në SHBA nën dyshimin e trafikut të drogës, thonë autoritetet amerikane.

Emma Coronel Aispuro, 31 vjeç, u arrestua në Aeroportin Ndërkombëtar Dulles jashtë Washington DC.

Ajo akuzohet për pjesëmarrje në një komplot për shpërndarjen e kokainës, metamfetaminës, heroinës dhe marihuanës.

Guzman aktualisht po vuan një dënim të përjetshëm në NewYork për trafik droge dhe pastrim parash.

63-vjeçari është një ish-kreu i kartelit Sinaloa, për të cilin zyrtarët thonë se ishte furnizuesi më i madh i drogës në SH.B.A.

Gjyqi i tij në vitin 2019 dëgjoi zbulime tronditëse për jetën e tij, nga drogimi dhe përdhunimi i vajzave të moshës 13 vjeç deri te kryerja e vrasjeve me gjak të ftohtë të ish anëtarëve të kartelit dhe rivalëve.

Zonja Coronel Aispuro do të paraqitet në një gjykatë federale në DC përmes video konferencës, tha departamenti i drejtësisë i SH.B.A.