SHBA vendos sanksione ndaj rusëve

SH.B.A.-të kanë njoftuar sanksione ndaj rusëve lidhur me helmimin e liderit të opozitës Alexei Navalny.

Sanksionet do të synojnë shtatë zyrtarë të lartë rusë dhe 14 subjekte të përfshira në prodhimin kimik, u thanë zyrtarëve amerikanë gazetarëve.

Ata thanë se inteligjenca amerikane kishte arritur në përfundimin se qeveria ruse ishte prapa sulmit gati-fatal të agjentit nervor ndaj Z. Navalny në Siberi vitin e kaluar.

Ndërsa ishte në gjendje kome pas helmimit, Navalny u dërgua me ajër në Gjermani, ku u shërua. Ai u kthye në Rusi në janar dhe u arrestua kur mbërriti.

US prepares to impose sanctions on Russia over Navalny poisoning | Daily  Sabah

Moska mohon përfshirjen dhe kundërshton përfundimin, nga ekspertët perëndimorë të armëve, se agjenti nervor Novichok ishte përdorur.

Një gjykatë muajin e kaluar zbuloi se Navalny kishte shkelur kushtet e tij të provës mbi një çështje të mëparshme të përvetësimit dhe vendosi një dënim me burg.

Udhëheqësit e SHBA dhe BE kanë kërkuar lirimin e tij të menjëhershëm.

Bashkimi Evropian pritet të njoftojë masa të ngjashme.

Etiketim

Sanksionet