Aksident shpërthyes në kryeqytetin e Somalisë

“Të paktën 20 njerëz u vranë dhe më shumë se 30 të tjerë u plagosën në një shpërthim makine bombe në kryeqytetin e Somalisë Mogadishu të Premten në mbrëmje”, thanë policia dhe shërbimet e urgjencës.

Një makinë e mbushur me eksploziv u shpërtheu në portat e restorantit Luul Yemeni afër portit rreth orës 20:00. me kohën lokale (12:00 ET),kanë konfirmuar autoritetet .

Shpërthimi u pasua nga të shtëna armësh të forta.

Shpërthimi i fuqishëm shkaktoi shkatërrim të gjerë të disa ndërtesave dhe qendrave të biznesit në zonë, shtoi Osman. Shërbimet e Ambulancës ‘Aamin” konfirmuan se 30 njerëz janë plagosur në bombardimet dhe janë dërguar me urgjencë në spitalet lokale.

"Plumbat e tymit të bardhë mbuluan qytetin pas shpërthimit të madh të ndjekur nga të shtënat me armë," tha dëshmitari Liban Yusuf, duke shtuar se një ndërtesë pranë vendit u shemb dhe një operacion shpëtimi po zhvillohej për të evakuar njerëzit e bllokuar në rrënoja.

 

 

 

 

Etiketim

Somalia