Coronavirus: Parisi ndërpret trajtimin jo-Covid

Spitaleve në dhe përreth Parisit u është thënë të ulin trajtimet jo-Covid me 40%, pasi kërkesa për shtretër të kujdesit intensiv (ICU) ishte afër pikës së ngopjes.

Të hënën marrja e shtretërve të ICU për pacientët me Covid ishte vetëm 83 më e ulët se 1,050 kapaciteti i caktuar për rajonin.

Franca është përpjekur të përshpejtojë fushatën e saj të ngadaltë të vaksinimit por mbetet e ndjekur nga nivelet e larta të infeksionit.

Cila është situata në Paris?

Kreu i autoritetit rajonal të shëndetit në rajonin e Ile de France,  tha të hënën se ishte "shumë i tensionuar".

Aurélien Rousseau tha "ne kishim nevojë të reagonim shumë shpejt" duke dhënë "një urdhër të prerë dhe të menjëhershëm" për të anuluar 40% të kujdesit spitalor të planifikuar jo-Covid.

Kjo pasoi një rritje neto në kujdesin intensiv të 35 pacientëve në ditë gjatë dy javëve të fundit.

ICU at the Melun-Senart hospital, near Paris

Si po përballet Franca me Covid?

Numri i pacientëve në shtretërit e ICU arriti një të lartë 14-javor të hënën, në 3,849, raporton agjencia e lajmeve AFP.

 

Numri i infeksioneve ka mbetur kokëfortësisht i lartë. Mesatarja lëvizëse shtatë-ditore e së hënës prej 21,270 rastesh ditore ka ndryshuar pak që nga mesi i janarit.

Etiketim

ICU