John Magufuli: Arrestimet e Tanzanisë për thashethemet e bëra për presidentit

Policia në Tanzani ka arrestuar katër persona nën dyshimin e përhapjes së thashethemeve në mediat sociale se Presidenti John Magufuli është i sëmurë.Lideri 61-vjeçar nuk është parë në publik për më shumë se dy javë.Kryeministri Kassim Majaliwa tha javën e kaluar se z. Magufuli ishte "i shëndetshëm dhe po punonte shumë".

 

Të hënën, nënkryetari Samia Suluhu Hassan u tha Tanzanasve që të mos dëgjonin thashethemet dhe i nxiti ata dhe të qëndrojnë të bashkuar."Është krejt normale që dikush të preket nga sëmundja, të preket nga gripi ose të ketë ethe ... kjo është koha që Tanzanasit të bashkohen përmes lutjes," tha ajo, pa dhënë hollësi për kë po fliste.

John Magufuli

 

Kreu i opozitës Tundu Lissu raportoi  javën e kaluar se burimet e tij i kishin thënë atij se Magufuli po trajtohej në spital për koronavirus në Kenia.Ai tha se presidenti kishte pësuar një arrest kardiak dhe ishte në një gjendje kritike. Por ky pretendim është mohuar nga disa zyrtarë të Tanzanisë.Z. Magufuli është akuzuar për uljen e kërcënimit të paraqitur nga koronavirusi dhe është kritikuar për inkurajimin e Tanzanasve që të mbështeten në lutjet, terapinë me avull dhe mjetet juridike bimore.