Ndeshja Angli – Shqipëri mes shqetësimeve të masave të sigurisë

Shqipëria ka shpresuar të luajë ndeshjen përpara një kapaciteti të kufizuar për shkak të masave kundër Covid-19. Pavarësisht se nuk ka bllokim aktual në qytet, kërkesa u refuzua nga qeveria shqiptare, që do të thotë se loja do të luhet me dyer të mbyllura.

Kjo gjë ka sjellë shqetësime të sigurisë në eventet jashtë Stadiumit Air Albania. Anglia nuk është ndeshur me Shqipërinë, që nga viti 2001 dhe ka shqetësime nëse turmat mund të mblidhen jashtë stadiumit. “Sot mbërriti një letër, ku theksohet se strukturat e drejtorisë lokale të policisë së Tiranës nuk garantojnë marrjen e masave para, gjatë dhe pas ndeshjes Shqipëri-Angli më 28 Mars“, njoftuan burime nga Federata Shqiptare e Futbollit.

Stadium

"Anulimi i ndeshjes Shqipëri-Angli e planifikuar për t'u zhvilluar në Stadiumin Air Albania do të kishte pasoja katastrofike për imazhin e vendit tonë, kombëtares dhe në përgjithësi për futbollin shqiptar", theksuan burimet. Anglia do të përballet me San Marinon në ndeshjen kualifikuese për Kupën e Botës.

Anglia është përballur me Shqipërinë katër herë në historinë e futbollit duke fituar të katër ndeshjet. Ndeshja e fundit mes dy palëve u zhvillua në vitin 2001, ku Anglia rezultoi fituese me 2-0 në St James ’Park. Michael Owen hapi rezultatin përpara se Robbie Fowler të vuloste fitoren më vonë.

Stadium