Indonezi: Sulm në kishën Makassar

Një sulm i dyshuar për bombë vetëvrasëse jashtë një kishe katolike në qytetin indonezian të Makassar ka lënë të paktën 14 persona të plagosur, thotë policia.Policia tha se një shpërthim shpërtheu ndërsa dy sulmues u përpoqën të hynin në kishë të Dielën e Palmës, ditën e parë të Pashkëve.Një motor i shkatërruar dhe pjesë të trupit u gjetën në vendin e ngjarjes dhe policia tha se dy sulmuesit kishin vdekur.

Red Cross personnel carry a body bag following an explosion outside a Catholic church in Makassar

Islamistët militantë kanë sulmuar kisha në të kaluarën, por asnjë grup nuk ka thënë ende se ishte pas bombardimeve.Presidenti i Indonezisë Joko Widodo dënoi sulmin si "akt terrori" dhe tha se ai kishte urdhëruar shefin e policisë për të hetuar ata që ishin përgjegjës."Unë i bëj thirrje të gjithëve që të luftojnë kundër terrorit dhe radikalizmit, të cilat shkojnë kundër vlerave fetare," tha presidenti.

Shpërthimi ndodhi rreth 10:30 me kohën lokale (03:30 GMT) në fund të një shërbimi për Palm Sunday."Kishte dy njerëz që hipnin në një motor kur shpërthimi ndodhi në portën kryesore të kishës  sulmuesit  ishin duke u përpjekur të hynin në kompleks," tha zëdhënësi i Policisë Kombëtare Argo Yuwono.Më vonë, shefi i ministrit të sigurimit të vendit, Mahfud MD, e përshkroi sulmin si "një bombë vetëvrasëse" të kryer nga dy persona, të dy kishin vdekur.