Mianmar: Dhjetëra të vrarë ndërsa ushtria hap zjarr ndaj protestuesve gjatë ditës më vdekjeprurëse

Dhjetëra njerëz janë vrarë nga forcat e sigurisë në Mianmar, në ditën më vdekjeprurëse që nga pushtimi ushtarak i vendit muajin e kaluar.Më shumë se 90 vdekje, përfshirë fëmijët, u konfirmuan nga grupi i monitorimit i Shoqatës së Ndihmës për të Burgosurit Politikë (AAPP)."Ata po na vrasin si zogj ose pula, madje edhe në shtëpitë tona," i tha banori Thu Ya Zaw agjencisë së lajmeve Reuters në qytetin qendror të Myingyan.

A man stands behind a barricade during a protest against the military coup, in Yangon, Myanmar March 27, 2021.

"Ne do të vazhdojmë të protestojmë pavarësisht."Goditja vdekjeprurëse erdhi ndërsa protestuesit kundërshtuan paralajmërimet dhe dolën në rrugë në Ditën vjetore të Forcave të Armatosura.Zyrtarët e SH.B.A., MB dhe BE dënuan dhunën, me Sekretarin e Jashtëm Britanik Dominic Raab që e quajti atë një "ultë të re".AAPP tha se numri i të vdekurve po vazhdonte të rritet.

Dhuna e fundit e çoi numrin e të vrarëve në shtypjen e protestave në Mianmar që prej grushtit të shtetit të 1 shkurtit në më shumë se 400.Ushtria kapi kontrollin e vendit të Azisë Juglindore pas një zgjedhje të cilën partia Lidhja Kombëtare për Demokraci (NLD) e Aung San Suu Kyi fitoi me një rezultat të madh.Protestuesit u mblodhën në Mianmar, i njohur gjithashtu si Burma, të Shtunën.

Family members cry in front of a man after he was shot dead during an anti-coup protesters crackdown in Yangon, Myanmar, March 27, 2021.

TV Shtetëror transmetoi një njoftim mbrëmjen e kaluar duke thënë se njerëzit "duhet të mësojnë nga tragjedia e vdekjeve të mëparshme të shëmtuara që ju mund të rrezikoni të goditeni në kokë dhe mbrapa".Forcat e sigurisë ishin në forcë duke u përpjekur të parandalonin tubimet.Imazhet e shpërndara në mediat sociale treguan njerëz me plagë me armë zjarri dhe familje që vajtonin.