Vdes gjyshja Keniane e Barak Obama, në moshën 99 vjeç

Stërgjyshja e Barack Obama, Sarah Obama, ka vdekur në një spital në Kenia në moshën 99 vjeçare. Zonja Obama mbrojti nipin e saj gjatë fushatës së tij presidenciale në 2008, kur ai u tha të ishte mysliman dhe jo i lindur në SH.B.A.Shtëpia e saj u bë një atraksion turistik kur ai u zgjodh si presidenti i parë zezak i SHBA.

Sarah Obama with Barack Obama signs behind her

Sarah Obama ishte gruaja e tretë dhe e re e gjyshit të Barack Obama.Ajo vdiq herët të hënën në një spital në qytetin perëndimor të Kisumu, tha vajza e saj Marsat Onyango për gazetën Daily Nation të Kenisë.Një zëdhënës i familjes tha se zonja Obama ishte sëmurë për një javë, por nuk kishte Covid-19.

Ajo do të varroset më vonë të hënën."Do të na mungojë shumë," tha Barack Obama, "por ne do ta festojmë me mirënjohje jetën e saj të gjatë dhe të jashtëzakonshme."Presidenti i Kenisë Uhuru Kenyatta tha në Twitter se zonja Obama ishte "një grua e fortë, e virtytshme" dhe "një ikonë e vlerave të familjes".

Barack Obama with Sarah Obama in Kenya
Para se nipi i saj të bëhej një emër i njohur, Sarah Obama ishte e njohur për qullën e nxehtë dhe donutët që shërbeu në një shkollë lokale, raporton AFP.Ajo u bë më e njohur gjerësisht kur zoti Obama vizitoi Kenia në 2006. Në atë kohë ai ishte një senator nga shteti i Illinois, por një njeri i famshëm kombëtar në Kenia, dhe gjyshja e tij foli për mediat rreth ngritjes së tij në politikë.