Xiaomi po investon 10 miliard dollarë për t'u bashkuar në garën e makinave elektrike

Një prodhues i madh smartphone po futet në makina elektrike. Dhe nuk është Apple.Xiaomi i Kinës njoftoi të martën se do të investojë 10 miliard dollarë gjatë dekadës së ardhshme në një filial të përqendruar në "biznesin e zgjuar të automjeteve elektrike".Kompania tha në një paraqitje të tregut të aksioneve që njësia e re do të drejtohet nga CEO i miliarderit Lei Jun. Investimi fillestar do të jetë me vlerë 10 miliard juan (1.5 miliard dollarë), tha kompania.

Lei Jun, founder and CEO of Xiaomi, attends a product launch event on March 29, 2021 in Beijing.

Xiaomi është një nga prodhuesit më të mëdhenj të telefonave inteligjentë në botë por gjithashtu prodhon një sërë veglash duke përfshirë kamera sigurie në shtëpi, rroje elektrike dhe furça dhëmbësh, llamba, orë dore dhe skuter. Kompania nuk dha detaje të mëtejshme mbi strategjinë e saj për hyrjen në industrinë e automobilave, dhe nëse ajo do të përqendrohet në prodhim, softuer, ose të dyja.


Pavarësisht nga planet e saj, Xiaomi do të përballet me një fushë të mbushur me konkurrencë që po përpiqen të prodhojnë automjete elektrike në shkallë duke përfshirë Tesla (TSLA) dhe prodhuesit tradicionalë të makinave të tilla si Volkswagen (VLKAF) dhe General Motors (GM), të gjitha kanë punuar për vite për të zhvilluar dhe shitur makina elektrike që konsumatorët duan të blejnë.
Dhe në fillim të këtij viti kishte një turmë spekulimesh se Apple (AAPL) ishte në prag të daljes në publik me planet e përfolura prej kohësh për të bërë një makinë elektrike, ndoshta në partneritet me një markë të vendosur.