"Rritja e trupave" ruse pranë Ukrainës alarmon NATO-n

Rusia ka paralajmëruar NATO-n kundër dërgimit të ndonjë trupi për të ndihmuar Ukrainën, mes raporteve për një grumbullim të madh ushtarak rus në kufijtë e saj.Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Rusia do të merrte "masa shtesë" nëse NATO do të bënte një veprim të tillë.Përplasjet sporadike, të nivelit të ulët vazhdojnë në Ukrainën lindore midis trupave ukrainase dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia.

Support for NATO membership widely varies across Central Europe - Kafkadesk

Forcat amerikane në Evropë tani janë në gatishmëri më të lartë, duke përmendur "përshkallëzimet e agresionit rus" në zonë.Një zyrtar i NATO-s i tha agjencisë së lajmeve Reuters se Rusia po minonte përpjekjet për të ulur tensionet në Ukrainën lindore dhe ambasadorët e NATO-s ishin takuar të enjten për të diskutuar situatën."Aleatët ndajnë shqetësimet e tyre rreth aktiviteteve të fundit ruse në shkallë të gjerë ushtarake brenda dhe rreth Ukrainës," tha zyrtari.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky u bashkua me kritikat, duke thënë "ushtrimet ushtarake dhe provokimet e mundshme përgjatë kufirit janë lojëra tradicionale ruse".Në një telefonatë me Z. Zelensky të Premten, Presidenti i SHBA Joe Biden "pohoi mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës përballë agresionit të vazhdueshëm të Rusisë në Donbas dhe Krime", tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Ndërkohë, z. Peskov akuzoi forcat ukrainase për organizimin e "provokimeve" në vijën e frontit në Ukrainën lindore, ku një armëpushim i brishtë shkelet çdo ditë.Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba itha  se kishte pasur një grumbullim të ushtrisë ruse në kufirin verior midis Ukrainës dhe Rusisë, përgjatë kufirit lindor dhe "gjithashtu në Krime të okupuar në mënyrë të paligjshme".