Covid-19: Rastet në Shqipëri në nivelet më të ulëta

Një rënie e konsiderueshme e infeksioneve të koronavirusit u regjistrua gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri, ndërsa shërbimet e epidemiologjisë kryen një numër relativisht të lartë të testeve, 2.2334 teste. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 141 qytetarë kanë dalë pozitivë me virusin e rrezikshëm, ndërsa numri i vdekjeve ka mbetur i njëjtë me një ditë më parë. Fatkeqësisht, 9 persona kanë humbur jetën për shkak të infeksionit siç konfirmuan autoritetet. Viktimat ishin 4 shtetas nga Tirana, 2 shtetas nga Durrësi, 1 shtetas nga Devolli, 1 shtetas nga Elbasani, 1 shtetas nga Kurbin të moshave 65-82 vjeç.

Covid

Sidoqoftë, shumica e rasteve të reja u regjistruan në Tiranë 34 raste, që u pasuan nga Shkodra, Gjirokastra dhe Durrësi, me 16, 9 dhe 6 infeksione secila. Nga ana tjetër Kurbini, Korça, Kukësi, Lezha, Rrogozhina, Librazhdi, Tepelena, Belshi, Gramshi, Kuçova, Finiqi, Patosi, Cërriku dhe Këlcyra kishin vetëm 1 rast secila. Më pozitivisht, gjatë 24 orëve të fundit janë kuruar 604 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve në 95.035, që nga fillimi i epidemisë, bazuar në të dhënat e publikuara.

Deri tani, 256 pacientë po trajtohen në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitale rajonale, 19 në terapi intensive, nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar. Shqipëria aktualisht ka 29.618 raste aktive dhe ka pasur 126.936 infeksione, që nga fillimi i shpërthimit. Për të shmangur përhapjen e mëtejshme të infeksioneve, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale nxit qytetarët që të mos lënë pas dore asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo shqetësim mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për trajtimin pasues në banesë.

Covid