Shqipëria fillon vaksinimet masive të COVID para sezonit turistik

Shqipëria filloi një fushatë inokulimi masiv të Dielën përpara sezonit të turizmit veror pasi bleu 192,000 doza të vaksinës kineze të koronavirusit Sinovac më parë këtë javë.Qindra njerëz të moshës 70 vjeç e lart u mblodhën në sheshin kryesor Skënderbej të Tiranës për të marrë nga një vaksin në dy çadra të mëdha.Liri Bizhiti, 76 vjeç, një nga ato që prisnin në radhë, ishte i lumtur që mori vaksinën pas një viti izolimi, dhe në të njëjtën ditë me burrin e saj.

Albania starts mass Covid vaccinations before tourist season |  eKathimerini.com

Vaksinimi ka ecur ngadalë në vendin e Ballkanit që nga mesi i janarit para mbërritjes së vaksinës Sinovac, me Shqipërinë që merr më pak se 100,000 doza Pfizer, AstraZeneca dhe Sputnik V. Vendi ka inokuluar deri tani 65,000 personel mjekësor, njerëz të moshës 80 vjeç e lart, dhe mësues të shkollës.Shqipëria, e cila ka një popullsi prej 2.8 milion, ka nënshkruar kontrata për një total prej rreth 2.5 milion doza vaksinash nga Pfizer, AstraZeneca, Sputnik V dhe Sinovac. Qeveria po vazhdon të punojë në sigurimin e kontratave të reja të vaksinave, në mënyrë që e gjithë popullata të mund të vaksinohet plotësisht deri në fillim të vitit 2022.

Më parë këtë javë, Kryeministri Edi Rama shkoi në Turqi dhe solli përsëri 192,000 doza të Sinovac. Pjesa e mbetur e 500,000 dozave Sinovac që Shqipëria pritet të marrë do të vijë në dy muaj.Rama gjithashtu tha se Sinovac do të ndërtojë një fabrikë në Shqipëri për të prodhuar vaksina të ndryshme.Shqipëria synon të japë të paktën 10,000 vaksina në ditë dhe të përfundojë 500,000 vaksina deri në qershor, tha Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu.