Ekonomist që tërhoqi Shqipërinë nga anarkia e vitit 1997

Bashkim Fino, i cili u emërua për të kullotur Shqipërinë nga kaosi pothuajse total kur skemat mashtruese të investimeve u shembën 24 vjet më parë dhe turmat e zemëruara plaçkitën instalimet ushtarake në të gjithë vendin, ka vdekur. Ai ishte 58 vjeç.Familja e ish-kryeministrit dhe partia e tij qeverisëse Socialiste thanë se Fino vdiq të premten në një spital, ku ai ishte trajtuar për disa ditë pasi kishte kontraktuar COVID-19.Qeveria deklaroi të shtunen një ditë zie kombëtare, me flamuj që valëviten në gjysmën e shtizës.

Fino ishte një ekonomist i trajnuar dhe ish-kryetar i Bashkisë së Gjirokastrës, 230 kilometra (140 milje) në jug të kryeqytetit, Tirana. Ai u emërua në 1997 nga presidenti i Shqipërisë për të drejtuar një qeveri të unitetit kombëtar.Vendi ishte në prag të anarkisë totale pas shembjes së skemave të përhapura dhe shumë të njohura të investimeve piramidale, në të cilat shumë shumë shqiptarë humbën kursimet e tyre të jetës. Fino shërbeu për pesë muaj derisa u mbajtën zgjedhjet e parakohshme që sollën socialistët në pushtet.

টুইটারে Llazar Semini: "Economist who pulled Albania out of 1997 anarchy  dead at 58 https://t.co/7QmVjANgrt"

Ai ishte kredituar për rivendosjen e normalitetit në një vend ku strukturat e qeverisjes qendrore dhe lokale ishin shembur përballë protestave, gjatë së cilës civilët hynë në depot e ushtrisë dhe plaçkitën sasi të mëdha armësh. Rreth 3,000 njerëz vdiqën në dhunën pasuese."Fino do të mbahet mend për udhëheqjen e tij, në një moshë shumë të re, të Qeverisë së Pajtimit Kombëtar të Shqipërisë gjatë vitit të vështirë 1997, si dhe për kontributet e tij në procesin e hartimit të ligjeve gjatë karrierës së tij të gjerë politike, "tha Ambasada Amerikane në Tiranë në një deklaratë

Etiketim

Covid-19 vdekje Fino