Covid: Tetë raste të variantit indian konfirmuar në Uells

 

Tetë raste të variantit indian të koronavirusit janë konfirmuar në Uells, kanë thënë zyrtarët shëndetësorë.Të hënën, India u shtua në një "listë të kuqe" të vendeve nga të cilat shumica e udhëtimeve në MB është e ndaluar.Dr Giri Shankar i Uellsit të Shëndetit Publik (PHW) tha që të tetë rastet ishin njerëz që ishin kthyer ose nga India ose ishin "kontaktet e tyre të ngushta shtëpiake".

Kjo vjen ndërsa shkalla e Covid e Uellsit vazhdon të bjerë  duke rënë në 15.4 raste për 100,000 njerëz gjatë javës së kaluar.Qeveria Uellsiane tha se ishte "duke punuar me Uellsin e Shëndetit Publik dhe përgjigjen më të gjerë të Mbretërisë së Bashkuar për të monitoruar nga afër, zbuluar dhe hetuar variante të reja të virusit".Deri më tani, sipas shifrave të PHW, gjithsej 5,542 njerëz kanë vdekur me koronavirus që nga fillimi i pandemisë në Uells.Zyrtarët shëndetësorë thanë se po hetonin nëse varianti Covid i parë në Indi përhapet më lehtë dhe shmang vaksinat.

Coronavirus: New York detects first case of UK variant, California reveals  further occurrences — as it happened | Financial Times
Të martën, Sekretari i Shëndetësisë i Anglisë Matt Hancock konfirmoi se kishte pasur 103 raste të konfirmuara të variantit Indian në MB, shumica dërrmuese e lidhur me udhëtimet.Nga ora 04:00 BST të Premten 23 Prill, shumica e njerëzve që kanë udhëtuar nga India në 10 ditët e fundit do të refuzohet hyrja në MB.Mbajtësit e pasaportave britanike ose irlandeze, ose njerëzit me të drejta qëndrimi në Mbretërinë e Bashkuar, do të lejohen të hyjnë por duhet të karantinojnë në një hotel të miratuar nga qeveria për 10 ditë.Rregulli i ri i udhëtimit vlen për Anglinë dhe Skocinë. Aktualisht nuk ka fluturime të drejtpërdrejta ndërkombëtare në Uells ose Irlandën e Veriut.