Presidenti i Çadit Idriss Déby vdes pas përplasjeve me rebelët

Presidenti i Çadit Idriss Déby ka vdekur nga plagët e tij pas përplasjeve me rebelët në veri të vendit në fundjavë, ka thënë ushtria.Njoftimi erdhi një ditë pasi rezultatet e përkohshme të zgjedhjeve parashikuan se ai do të fitonte një mandat të gjashtë në detyrë.Qeveria dhe parlamenti janë shpërndarë. Gjithashtu është vendosur një shtetrrethim dhe kufijtë janë mbyllur.Déby, 68 vjeç, kaloi më shumë se tre dekada në pushtet dhe ishte një nga udhëheqësit më të gjatë të Afrikës.

Chad's President Dies After Battle With Rebels, Military Says - WSJ

Një oficer ushtrie nga stërvitja, ai erdhi në pushtet në 1990 përmes një kryengritje të armatosur. Ai ishte një aleat për një kohë të gjatë i Francës dhe fuqive të tjera perëndimore në betejën kundër grupeve xhihadiste në rajonin Sahel të Afrikës.Déby "dha frymën e tij të fundit duke mbrojtur kombin sovran në fushën e betejës", tha një gjeneral i ushtrisë në TV shtetëror të martën.

Ai kishte shkuar në vijën e frontit, disa qindra kilometra në veri të kryeqytetit, N'Djamena, në fundjavë për të vizituar trupat që luftonin me rebelët që i përkisnin një grupi që e quante veten (Fronti për Ndryshim dhe Pajtim në Çad).Një funeral shtetëror do të bëhet të Premten. Një këshill ushtarak i udhëhequr nga djali i Déby, një gjeneral me katër yje 37-vjeçar, do të qeverisë për 18 muajt e ardhshëm.