Të paktën një i vdekur dhe dy të plagosur nga të shtënat në Elbasan

Një person ka humbur jetën si pasojë e të shtënave këtë të Mërkurë, në Elbasan. Ngjarja ndodhi në lagjen "5 Maji" vetëm katër ditë përpara Zgjedhjeve Parlamentare më 25 Prill. Mësohet se viktima është Pjerin Xhuvani 56 vjeç. Ai u qëllua ndërsa po ecte së bashku me dy persona të tjerë, të cilët mbetën të plagosur dhe u transportuan menjëherë në spital. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit dhe zyrtarë të tjerë të lartë po udhëtojnë drejt Elbasanit për të hedhur dritë mbi këtë çështje.

Elbasan

Gazmend Bardhi, drejtuesi politik i Partisë Demokratike në rrethin e Elbasanit u shpreh mbi vrasjen e ndodhur të mërkurën pasdite në këtë qytet. Ai diskutoi për ekzistencën e një strukture të ngritur nga PD për të mbrojtur votën. Bardhi deklaroi se një anëtar i kësaj strukture ka filmuar persona, të cilët japin para dhe mbledhin karta në mënyrë që të blejnë votat për sondazhet e së Dielës.

Bardhi

“Një person u filmua nga grupi i mbrojtjes së votës duke dhënë para dhe duke mbledhur karta. Personi, i cili ka filmuar ngjarjen ka shkuar të dëshmojë në polici”, theksoi Bardhi. Bardhi sqaroi më tej se kjo strukturë nuk e shoqëron atë sepse ai shoqërohet vetëm nga të rinjtë e Elbasanit. Sipas tij, Struktura për Mbrojtjen e Votave është krijuar në të gjithë vendin.