Zanzibar ndalon peshkimin ndërsa stuhia Jobo i afrohet Tanzanisë.

Autoritetet e Zanzibarit kanë ndalur të gjitha aktivitetet e detit, duke përfshirë peshkimin dhe transportin, derisa të vijë një njoftim i mëtejshëm ndërsa një stuhi tropikale po afrohet në ishujt Tanzanisë. Jobo është ulur nga një ciklon të madh, por parashikohet ende të sjellë shi të madh dhe erëra të forta. Po ashtu pritet të godasë të dielën bregdetin e Tanzanisë, duke përfshirë qytetin më të madh, Dar es SalaamBanorët e zonave bregdetare janë paralajmëruar të shmangin të gjitha udhëtimet. 

Zanzibar

Njerëzve në zona të ulëta u është kërkuar të lëvizin në toka më të larta. Zanzibar, një destinacion i njohur turistik, është një arkipelag gjysmë-autonom në Oqeanin Indian, rreth 80 km (50 milje) në veri-lindje të Dar es Salaam.  Zakonisht arrihet me traget. Cikloni goditi Ishujt Seychelle të Enjten, duke lëvizur me një shpejtësi prej 130 km / h (80mph). Disa ndërtesa u dëmtuan por nuk pati raportime për viktima.