Covid-19: 82 të vdekur pasi 'shpërthen tanku i oksigjenit' në Irak.

Të paktën 82 njerëz janë vrarë në një zjarr në një spital që trajton pacientë me koronavirus në kryeqytetin e Irakut, Bagdad.Më shumë se 100 të tjerë u plagosën në flakën, e cila shpërtheu në spitalin Ibn Khatib të shtunën në mbrëmje. Raportet thonë se një aksident kishte bërë që një rezervuar oksigjeni të shpërthente, duke shkaktuar flakën. Rreth "30 pacientë ishin në njësinë e kujdesit intensiv", i cili ishte rezervuar për rastet më të rënda të Covid-19 në Bagdad, tha një burim spitali për agjencinë e lajmeve AFP.  Zjarri ishte nën kontroll nga orët e para të mëngjesit të së Dielës, tha Mbrojtja Civile e Irakut. Në një deklaratë, komisioni qeveritar për të drejtat e njeriut tha se incidenti ishte "një krim kundër pacientëve të rraskapitur nga Covid-19". 

Irak

Zyrtarët e shërbimit të urgjencës thanë se shumë pacientë vdiqën kur u morën makinat e oksigjenit për t'u evakuuar, ndërsa të tjerët u mbytën nga tymi. Spitalet e Irakut janë shtyrë në kufijtë gjatë pandemisë së koronavirusit, duke shtuar tensionet e shkaktuara nga vitet e luftës, neglizhencës dhe korrupsionit. Infeksionet e kovidit janë rritur me shpejtësi që nga shkurti në Irak, dhe gjithsej kaluan një milion të kësaj jave. Ministria e shëndetësisë ka regjistruar 1,025,288 raste dhe 15,217 vdekje që nga fillimi i pandemisë. Vendi filloi fushatën e tij të vaksinimit muajin e kaluar dhe ka marrë gati 650,000 doza, shumica e të cilave kanë ardhur nga Covax, një program global për ndarjen e goditjeve.

Irak