Basha: Beteja për zgjedhjet nuk ishte e mjaftueshme

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi sot në mbrëmje një konferencë shtypi, pasi humbi zgjedhjet e përgjithshme të 25 Prillit, ku ai pranoi se beteja e tij dhe e opozitës nuk ishte e mjaftueshme për t'i kthyer Shqipërisë demokracinë. Nga selia blu, Basha u shpreh se Demokratët arritën të përmbysnin regjimin komunist, ndërsa shtoi se beteja për demokracinë do të vazhdojë e pandërprerë çdo moment, çdo ditë, çdo muaj dhe vit në të gjithë Shqipërinë.

Basha

“Të dashur shqiptarë, zonja dhe zotërinj, ndërsa muzgu i kësaj mbrëmje po bie në qytete dhe fshatra, në male e lugina, një hije tjetër po ngrihet në zemrat dhe mendjet e shqiptarëve në të gjithë vendin. A është ky muzg shpresë për një Shqipëri demokratike, normale dhe të zhvilluar, për një Shqipëri Evropiane? Ne kemi luftuar për demokraci për shumë vite, u deshën shumë vite për të përmbysur regjimin komunist, por ia dolëm”, deklaroi Basha.

“Ne ia dolëm mbanë sepse jemi njerëz të fortë, një popull, që beson në demokraci. Beteja jonë për demokracinë ka vazhduar e pandërprerë çdo moment, çdo ditë, çdo muaj dhe vit në të gjithë Shqipërinë. Edhe këto muaj, ne luftuam për demokracinë. Unë besoja se falë fuqisë së mrekullueshme të popullit tonë do të fitonim dhe do ta kthenim demokracinë në Shqipëri. Por kësaj here nuk ishte e mjaftueshme”, theksoi ai.