Shiten në ankand një palë atlete të Lionel Messit me një vlerë prej 173,000 dollarë

Një palë atlete të Lionel Messit janë shitur për bamirësi me një vlerë prej 173,000 dollarësh, bëri të ditur sot shtëpia e ankandit Christie's. "Atletet u ofruan në ankand për të mbledhur fonde në ndihmë të programit të Artit dhe Shëndetit nga Spitali Universitar Vall d'Hebron", njoftoi Christie's. “Çmimi i shitjes prej 173,000 dollarësh ishte rekord i ankandit botëror për një palë atlete futbolli të veshura gjatë një ndeshje”, theksoi Christie's.

Messi

Këto nuk ishin atlete të vjetra. Ato u veshën nga Messi, kur ai shënoi golin e tij të 644 për Barcelonën më 22 Dhjetor, të vitit 2020 për të tejkaluar rekordin e shënuar nga Pele për një klub të vetëm. Pele, i konsideruar gjerësisht si një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, shënoi 643 gola për klubin brazilian Santos gjatë periudhës kohore 1956 - 1974.

Messi

Sulmuesi gjerman Gerd Muller ishte më afër për të arritjen e Pele në shënimin e një klubi të vetëm. Ai shënoi 565 herë për Bayern e Mynihut gjatë periudhës kohore 1964 - 1979. Fernando Peyroteo ishte në listë pasi shënoi 544 gola për Sporting CP gjatë viteve 1937-1949. Më pas renditet Josef Bican me 534 gola për Slavia Prague.