Covid-19: Rastet në Shqipëri janë rritur

Situata më e keqe e lidhur me pandeminë u regjistrua të martën në Shqipëri, pasi autoritetet e kujdesit shëndetësor kanë konfirmuar një rritje të numrit të infeksioneve të reja, por gjithashtu një rënie të numrit të vdekjeve. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 51 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirusin, ndërsa numri i viktimave për shkak të patogjenit është rritur në 3 në 24 orët e fundit. Bazuar në informacionet e publikuara, Tirana mbetet në krye të zonave më të prekura me 14 raste të reja, e ndjekur nga Shkodra me 4 infeksione të reja dhe Devolli me 4 raste. Situata më e mirë duket në Durrës, Kavajë, Përmet, Selenicë, Skrapar dhe Kelcyrë. Këto qytete kishin vetëm një infeksion të ri secili.

Covid

Ndërkohë 3 shtetas humbën betejën me Covid-19, 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Fieri, mosha 62-77 vjeç. Nga ana tjetër, 834 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit duke e çuar numrin e të rikuperuarve në 112,626, që nga fillimi i epidemisë. Në këtë moment, 116 pacientë po trajtohen në spitalet Covid në Tiranë dhe tre spitale rajonale, 17 janë në terapi intensive, nga të cilët 8 pacientë po mbahen në jetë përmes aparateve të frymëmarrjes.

Covid

Ndërsa infeksionet janë rritur, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën thirrje qytetarëve të mos e ulin vigjilencën e tyre dhe të vazhdojnë të zbatojnë rregullat anti-Covid duke vendosur maska ​​mbrojtëse në çdo mjedis jashtë banesës duke shmangur mbledhjen dhe duke ruajtur distancën fizike, duke u kujdesur gjithashtu për higjienën personale në mënyrë që të parandalohet përhapja e Covid-19.