Indi: Bregu perëndimor goditet nga stuhia më e fortë

India u godit të hënën nga stuhia më e fortë e regjistruar, që arriti bregun perëndimor, ndërsa kriza e Covid-19 vazhdon në disa nga rajonet më të goditura të vendit. Cikloni Tropikal Tauktae, një stuhi me shpejtësi të erërave ekuivalente me një uragan të kategorisë 3 të nivelit të lartë, që u formua në Detin Arabik goditi Gujaratin. Stuhia u forcua pak ndërsa goditi pjesën perëndimore të vendit me erëra maksimale të qëndrueshme prej 205 kilometrash në orë, bëri të ditur Qendra e Përbashkët e Paralajmërimit të Cikloneve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Stuhi

“Nga e marta në mëngjes, cikloni u dobësua nga një stuhi ciklonike jashtëzakonisht e rëndë në një stuhi të rëndë ciklonike”, sipas Departamentit Meteorologjik Indian. “Foto dhe video tregojnë autostradat e shndërruara në lumenj nga rreshjet e rënda, pemët dhe linjat e energjisë të rrëzuara nga erërat e forta. Cikloni ka shkaktuar të paktën 26 të vdekur në të gjithë vijën bregdetare të Gujarat, Kerala, Karnataka, Goa dhe Maharashtra”, theksuan autoritetet shtetërore.

Indi

“Vdekjet u shkaktuan si pasojë e përmbytjeve, shembjeve të banesave, goditjeve nga rrufetë dhe aksidenteve të tjera lidhur me motin e rëndë”, sipas autoriteteve vendase. Kjo situatë vjen ndërsa India po përballet me valën e dytë të koronavirusit, që ka infektuar miliona persona dhe ka shkaktuar dhjetëra mijëra viktima, që kur filloi në mes të muajit mars. Megjithëse shifrat ditore të çështjeve filluan të ulen gjatë javës së kaluar, vdekjet e lidhura me Covid-19 vazhdojnë të thyejnë rekorde të larta dhe kriza është larg nga përfundimi, veçanërisht në zonat rurale me më pak burime dhe pajisje mjekësore.

Indi