Covid-19: Shqipëria regjistron 14 infeksione të tjera gjatë 24-orëve të fundit

Shqipëria vazhdon të ketë një numër të ulët të infeksioneve të Covid-19, megjithëse njerëzit ende vdesin për shkak të pasojave të virusit. Ministria e Shëndetësisë informoi të martën se 14 persona ishin testuar pozitivisht me sëmundjen gjatë 24-orëve të fundit nga 3366 teste të bëra në të gjithë vendin nga spitalet publike dhe private. Rastet e reja u konfirmuan në Tiranë, Malësi të Madhe, Memaliaj dhe Skrapar me 2 raste secili, ndërsa vetëm një rast u konfirmua në Shkodër, Fier, Durrës, Devoll, Tropojë dhe Prrenjas.

Covid

Numri i atyre, të cilët janë shëruar është pesë herë më tepër se infeksionet e reja. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë 81 persona u shëruan duke e çuar numrin e përgjithshëm në 128,907, që nga fillimi i pandemisë. Situata vazhdon të përmirësohet në spitalet Covid-19 pasi 45 persona u shtruan në spital, 5 prej të cilëve janë në terapi intensive.

Covid

Ndërsa vdekja e një personi 50-vjeçar në Cërrik, këtë të hënë nga Covid-19 ka ngritur dyshimet se mutacioni indian i virusit tashmë ka mbërritur në Shqipëri, pasi viktima kishte simptoma të ngjashme. “Ai mbërriti në Shqipëri me avion, tranzit nga Athina, por mjekët ishin të shqetësuar se kishte simptoma shumë të ngjashme të mutacionit Indian të Covid-19”, njoftuan mediat. Drejtoria e Shëndetit Publik në Elbasan ka dërguar për prova të mëtejshme çështjen jashtë vendit për të identifikuar nëse personi kishte mutacionin indian.