Covid-19: Shqipëria vaksinon mbi 765,000 qytetarë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Olgerta Manastirliu njoftoi të Premten se janë kryer 765643 vaksinime kundër koronavirusit deri më tani në kuadër të fushatës së vaksinimit në Shqipëri. Manastirliu shpërndau informacionin në rrjetet sociale. “Qëllimi i autoriteteve shëndetësore është të injektojnë 1 milionë qytetarë me vaksinën kundër koronavirusit brenda muajit qershor”, u shpreh Ministrja duke konsideruar se koha e verës është afër dhe njerëzit pritet të dynden në plazhe.

Vaksinime

“Janë kryer 765643 vaksinime, që nga fillimi i fushatës. Ne vazhdojmë pa u ndalur drejt synimit të 1 milionë vaksinimeve deri në muajin qershor”, deklaroi Ministrja Manastirliu. Ndërkohë asnjë viktimë e shkaktuar nga koronavirusi nuk u regjistrua gjatë ditëve të fundit në Shqipëri, por situata ndryshoi këtë të Premte. Ministria e Shëndetësisë informoi se gjatë 24 orëve të fundit, një qytetar nga Tirana 77 vjeç ndërroi jetë nga Covid-19.

Covid

Bazuar në informacionet më të fundit nga Ministria e Shëndetësisë, numri i infeksioneve të reja u rrit pak pasi 20 persona kanë rezultuar pozitivë nga 2807 analiza të bëra në të gjithë vendin nga spitalet publike dhe private. Katër raste janë zbuluar në Berat, 3 raste në Durrës, nga 2 raste në secilin Tiranë, Shkodër, Krujë, Kurbin, Gjirokastër dhe 1 rast në secilin Devoll, Mirëditë, Tropojë dhe Librazhd. Nga ana tjetër, 55 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit duke e çuar numrin e qytetarëve të kuruar në 129,087, që nga fillimi i epidemisë.

Vaksina