Vllaznia fiton Kupën e Shqipërisë pas 13 vitesh

Një gol ishte i mjaftueshëm që Vllaznia të fitonte Kupën e Shqipërisë dhe të sillte në Shkodër trofeun e parë pas 13 vitesh. Skuadra e Thomas Brdaric mundi Skenderbeun me rrezultatin 1-0 në finalen, që u zhvillua në stadiumin "Air Albania". Autoritetet shtetërore vendosën ditën e hënën të lejonin 1000 tifozë në stadium, të cilët nxituan për të blerë bileta dhe mbështetën nga afër skuadrat e tyre të preferuara.

Kupa

Një ndeshje shumë aktive u zhvillua në kryeqytet. Nuk munguan gabimet përgjatë minutave të para, por gjithashtu qëndronte dëshira për të ndëshkuar kundërshtarin. Momente të mira për skuadrën shkodrane, që arriti të shënonte golin në minutën e 39-të. Braziliani Da Silva shënoi në minutën e 43-të të pjesës së parë. Pushimi ishte i mirë për Skenderbeun, që filloi më mirë në pjesën e dytë të takimit.

Vllaznia

Juglindorët guxuan dhe u shfaqën të rrezikshëm me Mara dhe Taipin. Vllaznia mori kryesinë dhe filloi përsëri të sulmonte pas minutës së 60-të, por sulmuesi i Skenderbeut goditi keq dhe topi përfundoi jashtë. Ekipi i Migen Memelli humbi durimin dhe Vangjel Zguro mori një karton të kuq në minutën e 85-të pas një faulli. Më në fund 1-0 për Vllazninë, që fitoi për të shtatën herë Kupën e Shqipërisë dhe ktheu një trofe në Shkodër pas 13 vitesh.