Olta Xhaçka takon homologen hollandeze Sigrid Kaag

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka është takuar të hënën me Ministren e Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Hollandës, Sigrid Kaag. Gjatë takimit, Ministrja e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka falënderuar homologen hollandeze për mbështetjen e qeverisë së Hollandës. Përveç kësaj, Ministrja shprehu shpresën se Parlamenti Hollandez do të mbështesë qëndrimin e Qeverisë. Ajo theksoi dëshirën për të punuar së bashku në të ardhmen për të zgjeruar marrëdhëniet Shqipëri-Hollandë.

Xhacka

Takim shumë i mirë me Ministren Hollandeze Sigrid Kaag! E falënderoj për mbështetjen Hollandeze. Me shpresën se parlamenti Hollandez do të mbështesë qëndrimin e Qeverisë. Presim të punojmë së bashku në të ardhmen për të zgjeruar marrëdhëniet mes vendeve tona”, deklaroi Ministrja Xhaçka.

Sigrid

Liderët do të mblidhem ditën e hënë në Bruksel, për herë të parë, që nga viti 2018. Takimi i nivelit të lartë do të hapë një kapitull të ri në historinë e aleancës duke rënë dakord mbi një agjendë ambicioze dhe largpamëse të NATO-s për vitin 2030.