Një i plagosur rëndë pas një aksidenti automobilistik në segmentin rrugor Fushë Krujë-Thumanë

Një tjetër aksident i rëndë u regjistrua këtë të Premte pasdite në segmentin rrugor Fushë Krujë-Thumanë, pranë kryqëzimit të Borizanës. Mësohet se dy automjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe si pasojë një person është plagosur rëndë. Sidoqoftë, identiteti i personit nuk është bërë i ditur në kohë.

Aksident

Pas aksidentit, policia mbërriti në vendin e ngjarjes dhe po heton për shkaqet e aksidentit. Më herët sot, 4 persona humbën jetën në Autostradën Fier-Vlorë, pasi dy automjete u përfshinë në përplasje. Viktimat ishin katër shtetas, të cilët po udhëtonin me një automjet Toyota, dy të rritur dhe dy fëmijë.

Aksident

Shqipëria renditet ndër vendet me shifrat më të larta të vdekjeve nga aksidentet rrugore në raport me popullsinë dhe rreth 60% më e lartë se mesatarja evropiane, sipas të dhënave të Eurostat. Në Shqipëri, në vitin 2019, 277 persona humbën jetën, sipas INSTAT. Në lidhje me popullsinë, vendi regjistroi 80 viktima nga aksidentet rrugore për 1 milionë banorë.