Greqi: Arrestohet një shqiptar i arratisur nga burgu pas grabitjes së një banke

Një shqiptar 42 vjeçar i arratisur nga burgu dhe një grek 58 vjeçar u arrestuan këtë të Mërkurë nën akuzën penale “Grabitje me Armë”, që e kryen ditën e martë në një degë banke në Peristeri, një komunë periferike në veriperëndim të Athinës, Greqi. Media greke raportoi se të dy të arrestuarit akuzohen për “Komplot për të kryer grabitje” dhe shkelje të ligjit. Përveç kësaj, shtetasi shqiptar akuzohet për dhunë ndaj punonjësve dhe 58-vjeçari akuzohet për mosbindje dhe nxitje të një krimineli.

Sipas ELAS, të dy të akuzuarit shkuan me automjet në një degë të një banke, ku 42-vjeçari hyri dhe duke kërcënuar me një armë zjarri ndaloi arkëtarin dhe tërhoqi një shumë të hollash. Ai më pas iu drejtua automjetit dhe bashkë me bashkëpunëtorin, i cili po e priste u arratisën. Nga ana e tij, shqiptari i kishte shpëtuar burgut më 20 janar 2020, ku po vuante një dënim 28-mujor për krime vjedhjesh, rezistencë, dhunë dhe hyrje ilegale në Greqi.

Policia

Për më tepër, kundër tij ishte ngritur një urdhër arrest për grabitje me armë, që akuzohet se e ka kryer në një dyqan korrierësh në Messinia si dhe një dënim me 3 vjet burg për vjedhje. “Oficerët e policisë së Departamentit të Krimeve të Pronës të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës, pas kontrolleve, lokalizuan automjetin specifik në Peristeri dhe përkundër rezistencës së fortë të 58-vjeçarit arritën t’i imobilizonin”, theksuan burime zyrtare. “Vihet re se në një kontroll fizik të kryer ndaj 42-vjeçarit, ata gjetën dhe konfiskuan ndër të tjera, një armë zjarri me 5 gëzhoja, një shumë të hollash dhe veshjet e përdorura nga i akuzuari për grabitje”, shtuan burimet zyrtare.