Ministria e Shëndetësisë konfirmon praninë e variantit Delta në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ka konfirmuar ditën e Dielë praninë e variantit Delta të COVID-19 në vendin tonë pas disa analizave të testeve të kryera në Gjermani. Sipas Ministrisë, prania e variantit Delta u konfirmua nga mostrat e dërguara në Institutin e Virologjisë Charite në Berlin, ku u kryen analiza të plota gjenetike të sekuencave gjenomike të variantit Delta të virusit. Prania e llojit Delta përkon me rritjen e infeksioneve të reja të vërejtura gjatë dy javëve të fundit në të gjithë vendin.

“Varianti Delta është një formë shumë e transmetueshme e virusit. Pajtueshmëria me masat anti-COVID, si distancimi social, përdorimi i maskave në ambjente të mbyllura dhe mbajtja e higjienës personale janë thelbësore në parandalimin e përhapjes së virusit”, theksoi Ministria në një deklaratë. Përveç kësaj, Ministria u kërkoi të gjithë qytetarëve të vaksinohen në qendrat më të afërta shëndetësore ose njësitë e vaksinimit të ngritura në të gjithë vendin.

Vaksina

Përmes një mesazhi në Facebook, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu gjithashtu u bëri thirrje qytetarëve të vaksinohen. Ditën e Dielë, Ministria e Shëndetësisë raportoi një total prej 22 rastesh të reja me koronavirus nga 4,078 teste të kryera në 24 orët e fundit duke theksuar rritjen e numrit të përgjithshëm të rasteve të konfirmuara në vend në 132,875, me 130,139 rikuperime dhe 2,456 fatalitete. Që nga dita e Shtunë, numri i përgjithshëm i vaksinave të kryera në Shqipëri arriti në 1,134,085, nga të cilat mbi 490,000 qytetarë kanë marrë të dyja dozat e vaksinës kundër COVID-19.