Covid-19: Raste të reja të Shqipëri për shkak të Variantit Delta

Rritja e vazhdueshme dhe shqetësuese e infeksioneve të reja me koronavirus është parë në Shqipëri, që kur rastet e para të variantit Delta u konfirmuan disa ditë më parë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale raportoi të enjten se 47 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me SARS-Cov-2 gjatë 24 orëve të fundit, pas një totali prej 3025 testesh. Tirana kryeson listën e zonave më të prekura me 19 raste të reja, e ndjekur nga Elbasani, Kuçova, Pogradeci, Lezha dhe më pas Korça me përkatësisht 6, 5, 4, 3 dhe një rast. Numri më i ulët i infeksioneve është regjistruar në Shkodër, Durrës, Kukës, Kavajë, Lushnje, Sarandë, Delvinë dhe Poliçan, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Shqipërisë.

Delta

Ana e ndritshme e të gjithë situatës pandemike është se asnjë fatalitet nuk është regjistruar gjatë 24 orëve të fundit ndryshe nga e Mërkura, kur vdekja e parë e shkaktuar nga virusi u shënua pas një muaji pa asnjë vdekje. Për më tepër, 13 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,187, që nga fillimi i epidemisë. Për momentin, janë 355 pacientë aktivë me Covid-19 në shkallë vendi dhe 18 pacientë po marrin trajtim të specializuar në Spitalin e Sëmundjeve Infektive.

“Ministria e Shëndetësisë u bën thirrje qytetarëve që të vaksinohen kundër Covid-19, të mbrojnë veten dhe të afërmit e tyre dhe të ndalojnë përhapjen e virusit të rrezikshëm. Vaksinat zvogëlojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin shtrimet e larta në spital dhe vdekjet”, njoftoi Ministria.