SHBA përshëndet Shqipërinë për pranimin e afganëve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë përshëndetur ditën e enjte Shqipërinë, Kanadanë, Kilin, Meksikën dhe Ugandën, që ranë dakord të pranonin afganët, të cilët po evakuoheshin në një transport ajror masiv pas fitores së talebanëve. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken zhvilloi një bisedë telefonike me kryeministrin shqiptar Edi Rama, i cili njoftoi ditën e dielë, kur talebanët po merrnin Kabulin se ai kishte rënë dakord me një kërkesë për të pranuar qindra afganë përkohësisht në rrugën e tyre drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Blinken “falënderoi kryeministrin Rama për vazhdimin e traditës krenare të Shqipërisë për strehimin e personave në nevojë”, sipas deklaratës nga Departamenti amerikan i Shtetit.

SHBA

Shqipëria priti refugjatë kosovarë gjatë luftës së Kosovës të udhëhequr nga NATO në vitin 1999. Departamenti i Shtetit gjithashtu shprehu mirënjohje për Katarin dhe Kuvajtin, dy qendra ushtarake amerikane, ku mijëra afganë po udhëtojnë për përpunimin e vizave, por po përpiqet të gjejë vende më të përkohshme për shkak të mbipopullimit të shpejtë. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price ofroi gjithashtu vlerësim për Ugandën, ku Presidenti Yoweri Museveni shprehu gatishmërinë për të marrë përkohësisht afganët dhe theksoi se diskutimet po vazhdonin me disa aleatë evropianë për të bërë të njëjtën gjë.

Price i quajti Kanadanë, Kilin dhe Meksikën si vende, që kanë rënë dakord të zhvendosin afganët dhe i vlerësuan ata për bujarinë e tyre. Qeveria kanadeze njoftoi javën e kaluar se do të pranonte deri në 20,000 refugjatë afganë duke përfshirë gra lidere, punonjës të qeverisë dhe të tjerë, të cilët po përballen me kërcënime nga talebanët. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë rënë dakord të mirëpresin në rrugën drejt shtetësisë dhjetëra mijëra afganë, të cilët shërbyen si përkthyes ose në role të tjera mbështetëse në përpjekjen 20-vjeçare të luftës amerikane, që u përfundua nga Presidenti Joe Biden.