Lionel Messi debuton me fanellën e Paris Saint-Germain

Lionel Messi bëri debutimin e shumëpritur në Paris Saint-Germain, ditën e dielë duke ardhur si zëvendësues i mikut të tij të vjetër Neymar në pjesën e dytë, që përfundoi me një fitore 2-0 të skuadrës në Ligue 1 kundër Reims. Sidoqoftë, ishte Kylian Mbappé ai që vodhi shfaqjen në natën speciale të Messit duke shënuar të dy golat për të vazhduar fillimin e përsosur të PSG në sezon. E ardhmja e yllit francez ka qenë subjekt i një shqyrtimi intensiv javët e fundit, me Real Madridin, që raportohet se ka paraqitur dy oferta të veçanta mbi 180 milionë dollarë për të provuar dhe shpërblyer 22-vjeçarin larg Parisit.

Messi

Të dy ofertat thuhet se janë refuzuar nga PSG, megjithëse drejtori sportiv i klubit Leonardo pranoi javën e kaluar se Mbappé dëshiron të largohet. “Kryetari ynë dhe Leonardo janë shumë të qartë: ai është këtu me ne”, deklaroi trajneri Mauricio Pochettino pas lojës së së dielës. “Jam shumë i lumtur që e kemi. Ai është një dhuratë”, theksoi ai.

Pasi nuk ka luajtur që nga finalja e Copa America në korrik, Messi humbi dy ndeshjet e para që kur iu bashkua PSG-së, ndërsa gradualisht po punon për t’u rikthyer në formë të plotë. Messi hyri në fushë me një fanellë tjetër nga ajo e Barcelonës për herë të parë në karrierën e tij.