Kina arreston më shumë se 80 persona për 'vaksina të rreme'

Kina ka thënë se po godet një rrjet krimi që bën "vaksina të rreme" për Covid-19 që po funksionon që nga shtatori, raportojnë mediat shtetërore.

Departamentet e policisë në Jiangsu, Pekin dhe Shandong kanë arrestuar më shumë se 80 persona të përfshirë në prodhimin e më shumë se 3,000 dozave të rreme të vaksinës Covid-19, njoftoi Agjencia e Lajmeve Xinhua.

Xinhua tha se Ministria e Sigurisë Publike e Kinës po heton krimet në lidhje me prodhimin dhe shitjen e vaksinave të falsifikuara "dhe praktikën e paligjshme të ilaçeve dhe mashtrimeve nën maskën e vaksinave".

Policia zbuloi se që nga shtatori i vitit 2020, ata që ishin të përfshirë "po bënin fitime të mëdha duke përmbushur tretësirë ​​të kripur në injektorë për të përpunuar dhe bërë vaksina false të koronavirusit dhe duke i shitur me një çmim më të lartë", tha agjencia.

Kina po godet kritikat ndaj vaksinave të saj me një fushatë të rrezikshme dezinformimi

Kina ka vaksinuar popullsinë e saj me të shtëna nga dy kompani, Sinovac dhe Sinopharm, dhe të dyja janë shpërndarë gjithashtu në vende të tjera, përfshirë Turqinë.

Të dy kompanitë fillimisht thanë se vaksinat e tyre ishin më shumë se 78% efektive, por provat në fazën e vonë të kandidatit të Sinovac në Brazil raportuan një normë efikasiteti prej 50,38%.

Sinovac ka qëndruar pranë vaksinës së saj, edhe pse disa vende e kanë vendosur atë nën rishikim dhe ndalur shpërndarjen, por shkencëtarët i kanë bërë thirrje kompanisë të lëshojë më shumë të dhëna.

Sinopharm, kompania shtetërore vaksina e së cilës ishte e para që u miratua në Kinë, tha se produkti i saj ishte 79.34% efektiv në prova.

 

 

 

 

Etiketim

Covid-19