43 njerëz mbyten pasi anija e migrantëve përmbyset në Mesdhe

Dyzet e tre njerëz vdiqën dhe 10 u shpëtuan pasi një anije që mbante migrantë të Afrikës Perëndimore u përmbys të martën në brigjet e Libisë, thanë Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) dhe UNHCR.

Anija u largua nga qyteti veriperëndimor libian i Zaëya të martën herët dhe thuhet se u përmbys disa orë pasi u nis për shkak të kushteve të këqija të .

Kriza e migrantëve në Evropë po përkeqësohet gjatë pandemisë. Reagimi ka qenë brutal.

Njerëzit që vdiqën ishin të gjithë burra nga vendet e Afrikës Perëndimore, shtoi UNHCR.

"Të mbijetuarit, ishin kryesisht nga Cote d'Ivoire, Nigeria, Gana dhe Gambia, raportuan se ata që u zhdukën ishin të gjithë burra nga vendet e Afrikës Perëndimore," tha UNHCR.

"Qindra njerëz humbën jetën po ashtu edhe në vitin e kaluar në përpjekje për të kapërcyer Mesdheun Qendror, ku ndodhi numri më i madh i viktimave përgjatë një udhëtimi të vetëm migrimi në të gjithë botën,"

 

 

 

 

Etiketim

lajmi