Covid-19: Rritje e Rasteve në Shqipëri

Përkeqësim i konsiderueshëm i situatës së pandemisë u vërejt këtë të martë në Shqipëri pasi 872 qytetarë rezultuan pozitivë me virusin gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njoftoi se përveç numrit më të lartë të infeksioneve në krahasim me një ditë më parë, numri i vdekjeve ka mbetur i njëjtë. Përditësimi i fundit i shpërthimit të SARS-CoV-2 zbuloi se 5 qytetarë nga Tirana të moshës 67-79 vjeç, 1 shtetas 64 vjeç nga Durrësi, 1 shtetas 64 vjeç nga Berati humbën jetën për shkak të patogjenit.

Me këto viktima, numri i vdekjeve nga virusi në Shqipëri ka arritur në 2594 sipas Ministrisë së Shëndetësisë. Ndërkohë, numri më i madh i rasteve në baza rajonale u regjistrua në Tiranë (272), ndërsa Shkodra, Fier dhe Vlora kishin gjithashtu një numër të lartë, përkatësisht 70 dy të parat dhe 60 infeksionet e fundit. Më mirë nga të gjitha situatat dukej në Librazhd, Memaliaj, Dropull, Klos dhe Rrogozhina, që kishin vetëm një rast secila gjatë 24 orëve të fundit.

“Janë kryer 5175 teste, nga të cilat 872 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19”, theksoi Ministria e Shëndetësisë. Për momentin, janë 12745 pacientë aktivë me Covid-19 në shkallë vendi dhe 224 pacientë po trajtohen në spitalet Covid, 19 prej të cilëve janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. Nga ana tjetër, 820 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit duke e çuar numrin e të shëruarve në 148,937, që nga fillimi i epidemisë. Kjo shifër është më e lartë se një ditë më parë, kur 533 qytetarë u shëruan nga koronavirusi në 24 orët e fundit.